Nasledujúci recept nie je extra originálny. Je to však zdravé, chutné, rýchle a lacné jedlo (pfu, toľko superlatívov ako v reklame). [Podľa mňa je to také správne jednoduché sedliacke jedlo, vraj obsahuje kopu vlákniny – a chutí mi. :-)] A je tak jednoduché, že ho dokáže pripraviť aj kuchár začiatočník. Ale keďže lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť, tak sa na to pozrime.

Potrebujeme: samozrejme šošovicu (cca 90 g na osobu), acidofilné mlieko (možno použiť aj kyslú smotanu, ale s acidofilným mliekom je jedlo menej “tučné” a aj keď acidofilné mlieko na pitie neľúbite, tak do varenia sa ho nebojte použiť), hladkú múku a rastlinný tuk na zápražku, bobkový list, soľ.
Čas prípravy: deň dopredu namočiť šošovicu, zvyšná príprava je tak 45 minút.

Šošovicu minimálne na dve hodiny pred varením namočíme do vody. Ja som si ju namočila už večer deň pred varením, aby som hneď ráno mohla začať variť.

Šošovica napučila a ak z nej “zmizla” voda, tak prilejeme ďalšiu, aby bolo šošovicu v čom uvariť. Pritom ešte pridáme bobkový list (jeden, či dva). Kým sa šošovica varí, máme tak 25 minút čas na rôzne užitočné činnosti ako je upratovanie, písanie blogu, skladanie puzzle … ;-). Ale občas je vhodné mrknúť očkom, či voda na šošovici nevrie príliš prudko alebo či nevyvrela a preventívne premiešať.

Keď vidíme, že sa už niektoré zrnká rozpadávajú, tak je čas opäť sa intenzívne venovať vareniu. Šošovicu osolíme (radšej menej než viac, dosoliť sa dá vždy).
V ďalšom hrnci si prichystáme zápražku. Ja robievam zápražku podobne ako základ na bešamel. Avšak sú aj iné spôsoby a asi platí, že čo rodina, to iný spôsob robenia zápražky. Popíšem ako som sa to naučila od mojej mamy a tá od mojej babky …

Za varechu múky popražíme doružova.

Teraz prichádza asi najťažšia časť receptu. Pridáme tuk a aby to nerobilo psie kusy, tak odstavíme z tepla.

A snažíme sa vymiešať homogénnu hmotu.

Prilejeme trochu acidofilného mlieka, aby sa nám podarilo vymiešať kašičku bez hrudiek (ak sa podaria hrudky nevadí, ešte je šanca, že sa rozpustia). A postupne pridávame acidofilné mlieko(určite nie celú fľašu, tak nanajvýš jednu pätinu – stačil by jeden kelímok, celú fľašu kupujem kvôli manželovi, ktorý zvyšok fľaše rád dorazí).

Vymiešame hladkú acidofilnú kašicku ….

… ktorú samozrejme vlejeme do šošovice.

A prípadne pridáme podľa vzhľadu a chuti ešte nejaké acidofilné mlieko.

Povaríme, prípadne dosolíme. Vypneme, necháme chvíľu odležať.

Servírujeme. S volským okom. Alebo s údeným mäsom. Alebo len samotné. [Podľa toho, ako veľmi chceme to zdravé v jedlo “vylepšiť”. :-)]

Posledný krok (bez fotodokumentácie) – večerný perličkový kúpeľ. 😉